Class Visits

Want a deeper look into Vanderbilt academics? Sitting in on a class is a great way to experience Vanderbilt's classroom environment. 

Below you will find class visit options for each of Vanderbilt's undergraduate schools. Note that the Office of Undergraduate Admissions can't predict daily class plans and that there may be times when a class visit isn't appropriate. Please review the break and exam schedule below for dates when classes do not meet. To best plan your class visit, attempt to contact the professors who teach classes you're interested in visiting. In some instances, it's possible you will not get a response, so please arrive at the class about 10 minutes early and introduce yourself to the professor so they know you are there, and be sure your visit doesn't conflict with any class plans (for instance, a field trip, quiz, or exam day). Please be sure to have a second choice class selected in the event that your first class is not available. Also, be advised that classes may change location during the semester unbeknownst to the Office of Undergraduate Admissions. 

All times listed are Central Time. 

  • College of Arts and Science
    Course Name Course Prefix Course Number Primary Instructor Class Location Room Number Meeting Schedule Meeting Start Time Meeting End Time
    Medical Apartheid AADS 4108 Sharpley-Whiting,Tracy D Buttrick Hall 305 MWF 9:05 AM 9:55 AM
    Introduction to Studio Art ARTS 1101 Deguira,Patrick Ingram Studio Art Center 250 TTh 12:45 PM 3:35 PM
    Drawing/Composition I ARTS 1102 Blau,Alexandra C Ingram Studio Art Center 304 TTh 9:10 AM 12:00 PM
    Intro to Lens-Based Art ARTS 1104 Warren,John Richardson Ingram Studio Art Center 238 MW 12:45 PM 3:35 PM
    Photo I: The Analog Moment ARTS 1200 Pavlovic',Vesna Ingram Studio Art Center 214 MW 12:45 PM 3:35 PM
    Photography in Digital Culture ARTS 1202 Pavlovic',Vesna Ingram Studio Art Center 214 MW 9:10 AM 12:00 PM
    Painting ARTS 1300 Blau,Alexandra C Ingram Studio Art Center 308 TTh 12:45 PM 3:35 PM
    Sculpture ARTS 1500 Deguira,Patrick Ingram Studio Art Center 110 MW 9:10 AM 12:00 PM
    Printmaking:Etching and Relief ARTS 1600 Hosford,Mark B Ingram Studio Art Center 320 TTh 9:10 AM 12:00 PM
    Video Art ARTS 1700 Warren,John Richardson Ingram Studio Art Center 238 MW 4:10 PM 7:00 PM
    Sculpture II ARTS 2500 Deguira,Patrick Ingram Studio Art Center 110 MW 9:10 AM 12:00 PM
    Video Art II ARTS 2700 Warren,John Richardson Ingram Studio Art Center 238 MW 4:10 PM 7:00 PM
    Fundamentals of Management BUSA 1100W Garber,Stuart A Wilson Hall 112 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Leading Business Thru Crisis BUSA 2150 Leddin,Patrick R Buttrick Hall 101 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Data Analysis and Presentation BUSA 2200 Rando,Joseph J Calhoun Hall 109 TTh 2:45 PM 4:00 PM
    Business Development BUSA 2205 Dyke,Jonathan Nathaniel Buttrick Hall 206 MW 10:05 AM 11:20 AM
    Entrepren: Business Plan BUSA 2300 Rando,Joseph J Wilson Hall 115 TTh 9:30 AM 10:45 AM
    Entrepren: Business Plan BUSA 2300 Rando,Joseph J Wilson Hall 115 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    Corporate Finance BUSA 2705 Kimball III,Gary R Buttrick Hall 206 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    Negotiation BUSA 3105 Leddin,Patrick R Calhoun Hall 218 TTh 9:30 AM 10:45 AM
    Negotiation BUSA 3105 Leddin,Patrick R Calhoun Hall 218 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    Negotiation BUSA 3105 Dyke,Jonathan Nathaniel Buttrick Hall 206 MW 8:40 AM 9:55 AM
    Negotiation BUSA 3105 Spieth, Bob Buttrick Hall 306 T 2:45 PM 5:15 PM
    Business Management BUSA 3110 Slatton Jr,Garnett H Buttrick Hall 306 MW 2:30 PM 3:45 PM
    Advanced Marketing BUSA 3200 White, George Bradley Furman Hall 325 M 2:30 PM 5:00 PM
    Corporate Strategy BUSA 3255 Slatton Jr,Garnett H Calhoun Hall 218 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Corporate Strategy BUSA 3255 Slatton Jr,Garnett H Calhoun Hall 218 TTh 2:45 PM 4:00 PM
    Financial Management BUSA 3705 Kimball III,Gary R Buttrick Hall 206 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Roman Law CLAS 3150 McGinn,Thomas A Moore College A117 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    Pol Econ of Inst and Devel ECON 4240 Li, Christopher M. Furman Hall 109 TTh 9:30 AM 10:45 AM
    Pol Econ of Inst and Devel ECON 4240 Li, Christopher M. Buttrick Hall 102 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    19th Century Engl Novel ENGL 3618 Clayton IV,John B Wilson Hall 113 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Modern South Asia HIST 1160 Sheikh,Samira Buttrick Hall 205 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    US 1877-1945 HIST 1410 Dickerson,Dennis C Calhoun Hall 109 MW 9:05 AM 9:55 AM
    Civil Rights Movement HIST 2690 Dickerson,Dennis C Buttrick Hall 205 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Human Flourishing HIST 2790 Bess,Michael D Buttrick Hall 101 MW 11:15 AM 12:05 PM
    The History Workshop: Remembering the Past HIST 3000W Sheikh,Samira Furman Hall 217 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Majors Seminar: Cold War HIST 4960 Schwartz,Thomas A Calhoun Hall 219 T 2:45 PM 5:15 PM
    Honors Sem:Soc Science - Emotions in Context HONS 1830W Bachorowski,Jo Anne Wilson Hall 121 MW 3:35 PM 4:50 PM
    First-Year Writing Seminar: Being Human Encountr Othr INDS 1111 Stob,Paul H Buttrick Hall 141 TTh 8:00 AM 9:15 AM
    Linear Algebra MATH 2600 Speck, Jared Stevenson Center Bldg 1 (Math) 431 MWF 9:05 AM 9:55 AM
    Intens Problem Solving MATH 3010 Chan, Henry Yi-Wei Stevenson Center Bldg 1 (Math) 320 MWF 9:05 AM 9:55 AM
    Prob/Stats - Engineering MATH 2810 Chan, Henry Yi-Wei Stevenson Center Bldg 1 (Math) 320 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    History of Mathematics MATH 3000 Rafter,Lori H Stevenson Center Bldg 1 (Math) 117 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Abstract Algebra MATH 3300 Olshanskiy,Alexander Y Stevenson Center Bldg 1 (Math) 313 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Intro to Financial Mathematics MATH 3650 Rafter Jr,John A Stevenson Center Bldg 1 (Math) 432 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Ordinary Diff Equations MATH 2610 Rasdeaconu,Rares Stevenson Center Bldg 1 (Math) 320 MWF 12:20 PM 1:10 PM
    Theory of Numbers MATH 3800 Mark,Alice Harway Stevenson Center Bldg 1 (Math) 210 MWF 12:20 PM 1:10 PM
    Error-Correcting Codes MATH 3320 Griffin,Michael John Stevenson Center Bldg 1 (Math) 432 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Theory of Numbers MATH 3800 Mark,Alice Harway Stevenson Center Bldg 1 (Math) 210 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Prob/Stats - Engineering MATH 2810 Zhang,Yueqiao Stevenson Center Bldg 1 (Math) 117 MWF 2:30 PM 3:20 PM
    Error-Correcting Codes MATH 3320 Griffin,Michael John Stevenson Center Bldg 1 (Math) 432 MWF 2:30 PM 3:20 PM
    Prob/Stats - Engineering MATH 2810 Zhang,Yueqiao Stevenson Center Bldg 1 (Math) 117 MWF 3:35 PM 4:25 PM
    Linear Algebra MATH 2600 Bisch,Dietmar Herbert Stevenson Center Bldg 1 (Math) 320 TTh 9:30 AM 10:45 AM
    Mathematical Data Science MATH 3670 Hardin,Douglas P Stevenson Center Bldg 1 (Math) 432 TTh 9:30 AM 10:45 AM
    Introduction to Analysis MATH 3100 Bisch,Dietmar Herbert Stevenson Center Bldg 1 (Math) 320 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    Mathematical Data Science MATH 3670 Hardin,Douglas P Stevenson Center Bldg 1 (Math) 432 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    Multivar Calc/Linear Alg MATH 2500 Aldroubi,Akram Stevenson Center Bldg 1 (Math) 320 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Intro to Numerical Math MATH 3620 Neamtu,Marian Stevenson Center Bldg 1 (Math) 432 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Intro to Numerical Math MATH 3620 Schumaker,Larry L Stevenson Center Bldg 1 (Math) 320 TTh 2:45 PM 4:00 PM
    Probability MATH 3640 Neamtu,Marian Stevenson Center Bldg 1 (Math) 432 TTh 2:45 PM 4:00 PM
    Social Dimensns Health Illness MHS 1930 Peterson,Courtney S Buttrick Hall 102 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Medicine, Technology, and Soc MHS 3120 MacLeish,Kenneth T Buttrick Hall 302 TTh 2:45 PM 4:00 PM
    Mental Illness Narratives MHS 3450 Peterson,Courtney S Buttrick Hall 206 Th 8:30 AM 11:00 AM
    Special Topics: Guns in America MHS 3890 Petty,JuLeigh Wilson Hall 126 T 2:45 PM 5:15 PM
    Neuroscience NSC 2201 Avona, Amanda Danielle Furman Hall 114 TTh 9:30 AM 10:45 AM
    Neurological Disease NSC 3250 Wegener, Meredyth Furman Hall 114 TTh 2:45 PM 4:00 PM
    Developmntl Neuroscience NSC 3269 Catania,Elizabeth J Haldeman Wilson Hall 113 TTh 9:30 AM 10:45 AM
    Neuroanatomy NSC 3274 Carvalho Herculano Maldonado,Suzana Wilson Hall 112 MW 8:40 AM 9:55 AM
    Intro to Philosophy PHIL 1002 Thorstad, David A Wilson Hall 126 MW 10:10 AM 11:00 AM
    Introduction to Ethics PHIL 1005 Barrett, Jacob A. Buttrick Hall 306 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Intro to Medical Ethics PHIL 1008W Heney, Diana Calhoun Hall 104 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Intro to Medical Ethics PHIL 1008W Raskoff, Sarah Z. Furman Hall 132 TTh 2:45 PM 4:00 PM
    The Meaning of Life PHIL 1200W Lowery,Alyssa Rose Buttrick Hall 304 MWF 12:20 PM 1:10 PM
    The Meaning of Life PHIL 1200W Lowery,Alyssa Rose Buttrick Hall 304 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Hellenistc/Late Anc Phil PHIL 2101 Aikin,Scott F Buttrick Hall 103 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Intensive Elem Port PORT 1103 Legg, Benjamin Calhoun Hall 219 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Intensive Elem Port PORT 1103 Kelly,Margaret Cook Central Library 800BB MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Intermediate Portuguese PORT 2203 Legg, Benjamin Calhoun Hall 219 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Constitutional Law Power PSCI 2265 Russell,Carrie A Alumni Hall 201 WF 8:40 AM 9:55 AM
    First-Year Writing Sem: Understanding Autism PSY 1111 Sandberg,Elisabeth H Wilson Hall 122 MW 4:00 PM 5:15 PM
    Cognitive Psychology PSY 3120 Woodman,Geoffrey F Wilson Hall 126 TTh 9:30 AM 10:45 AM
    Health Psychology PSY 3635 Schlundt,David G Wilson Hall 112 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Mind and Brain PSY 3760 Tong,Frank Wilson Hall 126 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    Elem Spanish I True Beginners SPAN 1100 Palacios,Carolina Buttrick Hall 316 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Elementary Spanish I SPAN 1101 Wenz,Steven Benjamin Furman Hall 7 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Elementary Spanish I SPAN 1101 Wenz,Steven Benjamin Furman Hall 7 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Elementary Spanish I SPAN 1101 Wenz,Steven Benjamin Furman Hall 7 MWF 12:20 PM 1:10 PM
    Elementary Spanish II SPAN 1102 Anthony,Tyler Robert Daniel Stambaugh House 107 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Elementary Spanish II SPAN 1102 Palacios,Carolina Buttrick Hall 316 MWF 12:20 PM 1:10 PM
    Intensive Elementary Spanish SPAN 1103 Murphy,Patrick R Sutherland House 106 MWF 9:05 AM 9:55 AM
    Intensive Elementary Spanish SPAN 1103 Murphy,Patrick R Sutherland House 106 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Intensive Elementary Spanish SPAN 1103 Aznar,Jose J Furman Hall 132 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Intensive Elementary Spanish SPAN 1103 Aznar,Jose J Furman Hall 132 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Intensive Elementary Spanish SPAN 1103 Aznar,Jose J Stevenson Center Bldg 1 (Math) 310 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Intensive Elementary Spanish SPAN 1103 Aznar,Jose J Stevenson Center Bldg 1 (Math) 310 MWF 2:30 PM 3:20 PM
    Intensive Elementary Spanish SPAN 1103 Gardner,Victoria C Calhoun Hall 423 MWF 12:20 PM 1:10 PM
    Intensive Elementary Spanish SPAN 1103 Gardner,Victoria C Calhoun Hall 423 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    First-Year Writing Sem: 20th C Span Amer Lit SPAN 1111 Castillo, Anna Calhoun Hall 203 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    First-Year Writing Sem: Imagining Other Americas SPAN 1111 Hill,Ruth A Wilson Hall 127 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Intermediate Spanish I SPAN 2201 Lorenzo-Garcia,Alicia Wilson Hall 129 MWF 9:05 AM 9:55 AM
    Intermediate Spanish I SPAN 2201 Lorenzo-Garcia,Alicia Wilson Hall 129 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Intermediate Spanish I SPAN 2201 Hendrix,Clint W Calhoun Hall 204 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Intermediate Spanish I SPAN 2201 Wenz,Steven Benjamin Furman Hall 7 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Intermediate Spanish II SPAN 2202 Lorenzo-Garcia,Alicia Furman Hall 132 MWF 12:20 PM 1:10 PM
    Intermediate Spanish II SPAN 2202 Lorenzo-Garcia,Alicia Furman Hall 132 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Fundamentals of Acting THTR 1611 Millan, Rene Neely Theater 106 TTh 9:00 AM 10:50 AM
    Fundamentals of Acting THTR 1611 Millan, Rene Neely Theater 106 TTh 11:00 AM 12:50 PM
    Scenery and Costume Production THTR 1711 Haynes, Elizabeth Calhoun Hall 109 MW 11:10 AM 12:25 PM
    Advanced Topics in Acting THTR 4611 Millan, Rene Neely Theater 106 TTh 1:00 PM 2:50 PM

    PREVIOUS INTERMEDIATE SPANISH OR PORTUGUESE IS NECESSARY FOR THE FOLLOWING COURSES.

    Course Name Course Prefix Course Number Primary Instructor Class Location Room Number Meeting Schedule Meeting Start Time Meeting End Time
    Luso-African Lit and Culture PORT 2995 Legg, Benjamin Calhoun Hall 337 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Intensive Intermediate Spanish SPAN 2204 Hendrix,Clint W Buttrick Hall 304 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Intensive Intermediate Spanish SPAN 2204 Hendrix,Clint W Furman Hall 325 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Spanish for the Professions SPAN 3290 Pintane,Maria P Buttrick Hall 301 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Spanish for the Professions SPAN 3290 Pintane,Maria P Buttrick Hall 301 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Contemporary Issues SPAN 3304 Aballi Morell,Elvira Furman Hall 319 TTh 11:00 AM 12:15 PM
    Contemporary Issues SPAN 3304 Tybinko,Anna Catherine Buttrick Hall 15 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Spanish Busines Global Economy SPAN 3345 Catanzaro,Lorraine J Calhoun Hall 117 MWF 10:10 AM 11:00 AM
    Spanish Busines Global Economy SPAN 3345 Catanzaro,Lorraine J Calhoun Hall 117 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Adv Conv Cult Iss Film SPAN 3355 Murray,Neica M Wilson Hall 121 MWF 11:15 AM 12:05 PM
    Film & Culture Latin America SPAN 3375 Castillo, Anna Calhoun Hall 117 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Spanish, Health and Society SPAN 3830 Catanzaro,Lorraine J Calhoun Hall 117 MWF 12:20 PM 1:10 PM
    Topics Hispanic Culture: Sports, Media, and Society SPAN 3891 Murphy,Patrick R Sutherland House 106 MWF 1:25 PM 2:15 PM
    Topics in Hispanic Lit: Latinex US Literature SPAN 3893 Luis,William Furman Hall 330 TTh 1:15 PM 2:30 PM
    Topics in Hispanic Lit: Indians, Gauchos & Blacks SPAN 3893 Cardenas Bunsen, Jose A. Buttrick Hall 312 MWF 11:15 AM 12:05 PM
  • School of Engineering

    The School of Engineering welcomes prospective students and their families to visit the classes listed in this document.   Please be sure to contact the professor listed in advance of your visit to ensure that your proposed visit date will be suitable (i.e., no exams or field trips).

    Department/Program Abbreviations:

    BME = Biomedical Engineering
    CHBE = Chemical & Biomolecular Engineering
    CE = Civil Engineering
    CS = Computer Science
    ECE = Electrical and Computer Engineering
    ENGM = Engineering Management
    ES = Engineering Science
    ME = Mechanical Engineering

    Building Location Abbreviations:

    SC = Stevenson Center Building 5, Science and Engineering
    FGH = Featheringill Hall
    JH = Jacobs Hall (connected to FGH)
    OH = Olin Hall
    ESB = Engineering and Science Building

    See course listings provided on the following pages

    Course #

    Course Title

    Professor

    Day(s)

    Time(s)

    Room

    BME 2100

    Biomechanics

    Merryman, David

    David.merryman@vanderbilt.edu

    MWF

    11:15am-12:05pm

    SC 5306

    BME 2302

    Systems Physiology

    Paschal, Cynthia

    Cynthia.paschal@vanderbilt.edu

    MWF

    10:10am-11:00am

    FGH 203

    CHBE 2100

    Chemical Process Principles

    Rogers, Bridget

    Bridget.rogers@vanderbilt.edu

    MW

    8:40am – 9:55am

    Olin 131

    CHBE 2150

    Molecular and Cell Biology for Engineers

    Wilson, John T.

    John.t.wilson@vanderbilt.edu

    TR

    2:45 – 4:00pm

    Olin 131

    CE 2101

    Civil and Environmental Engineering Information Systems

    Gokhale, Sanjiv

    s.gokhale@vanderbilt.edu

    TR

    9:30-10:45

    FGH 244

    CE 2200

    Statics

    Absi, Ghina

    ghina.nakad@vanderbilt.edu

    Duddu, Ravindra ravindra.duddu@vanderbilt.edu

    MWF

    MWF

    1:25-2:15

    11:15-12:00

    FGH 298

    FGH 298

    CS 1101

    Programming and Problem Solving

    Biegl, Csaba  

    csaba.biegl@vanderbilt.edu

    MWF

    11:15-12:05

    FGH 134

    Bai, Rui (Gina) 

    rui.bai@vanderbilt.edu

    MWF

    1:25-2:15

    FGH 134

    Bai, Rui (Gina)  

    rui.bai@vanderbilt.edu

    MWF

    2:30-3:20

    FGH 134

    CS 1103

    Introductory Programming for Engineers and Scientists

    Ledeczi, Akos  

    akos.ledeczi@vanderbilt.edu

    TR

    1:15- 2:30

    FGH 134

    ECE 2112

    Circuits I

    Holman, Tim

    tim.holman@vanderbilt.edu

    MWF

    9:05-9:55

    FGH 138

    ECE 2123

    Digital Systems

    Witulski, Arthur

    arthur.f.witulski@vanderbilt.edu

    TR

    1:15-2:30

    FGH 138

    Amat, Ashwaq ashwaq.zaini.amat.haji.anwar@vanderbilt.edu

    Britto, Lilly  

    lily.b.britto@Vanderbilt.Edu

    MWF

    1:25-2:15

    SC 5326

    ECE 2123L

    Digital Systems Laboratory

    Witulski, Arthur

    arthur.f.witulski@vanderbilt.edu

    Multiple

    See below*

    FGH 210

    ENGM 2210

    Technology Strategy

    Kostoulas, Yiorgos yiorgos.kostoulas@vanderbilt.edu

    TR

    2:45-4:00

    FGH 110

    Kostoulas, Yiorgos yiorgos.kostoulas@vanderbilt.edu

    TR

    4:15-5:30

    FGH 110

    ENGM 2440

    Applied Behavioral Science

    Deng, Lina

    lina.deng@Vanderbilt.Edu

    MW

    3:35-4:50

    FGH 211

    Cooper, Lynne

    lynne.cooper@Vanderbilt.Edu

    TR

    1:15-2:30

    FGH 136

    Cooper, Lynne

    lynne.cooper@Vanderbilt.Edu

    TR

    2:45-4:00

    FGH 136

    ES 1401-1403

    Introduction to Engineering

    Multiple Instructors (see below)

    MWF

    12:20 – 1:10

    See below**

    ME 2160

    Mechanical Engineering Design

    Mitchell, Jason

    jason.mitchell@Vanderbilt.Edu

    MW

    2:30-3:45

    OH 135

    Sahai, Ranjana

    ranjana.sahai@Vanderbilt.Edu

    TR

    11:00-12:15

    FGH 203

    ME 2190

    Dynamics

    Sarkar, Nilanjan nilanjan.sarkar@Vanderbilt.Edu

    MW

    9:45-11:00

    FGH 244

    *ECE 2123L Laboratory Sections, all in FGH 210

    Monday, 2:30 – 5:20pm

    Tuesday, 2:45 – 5:35pm

    Friday, 2:30 – 5:20pm

    ** ES 1401 – 1403 sections, all MWF 12:20 – 1:10 pm

    Discipline

    Instructor

    Classroom

    Biomedical Engineering

    Duco Jansen duco.jansen@Vanderbilt.Edu

    FGH 244

    Chemical Engineering

    Julie Vernon  julie.vernon@vanderbilt.edu

    ESB 048

    Civil Engineering

    Ghina Absi ghina.nakad@vanderbilt.edu

    FGH 138

    Computer Science

    Taylor Johnson taylor.m.johnson.1@Vanderbilt.Edu

    FGH 203

    Electrical and Computer Engineering

    Brian Sierawski brian.sierawski@Vanderbilt.Edu

    FGH 136

    Mechanical Engineering

    Ken Frampton  ken.frampton@vanderbilt.edu

    FGH 110

  • Peabody College of Education and Human Development
    Course NameCourse PrefixCourse NumberPrimary InstructorClass LocationRoom NumberMeeting ScheduleTime class meets
    Freshman seminar in Special EducationSPED1175 Capizzi, Andrea Payne Hall013Wednesday8:40am - 9:55am
    Intro. to ExceptionalitySPED1210 Goscicki, Britney 6 Magnolia Circle214Monday, Wednesday12:45pm - 2:00pm
    Managing Academic and Social BehaviorSPED2310 Capizzi, Andrea Payne Hall110Thursday2:45pm - 4:00pm
    Language and CommunicationSPEDS2430 Gillum, Heather 2 Magnolia Circle215Monday, Wednesday11:15am - 12:30pm
    Methods of Instruction for Students with Autism, Intellectual and Developmental DisabilitiesSPEDS3300 Burke, Meghan Payne Hall112Monday, Wednesday1:25pm - 2:40pm
    Advanced Reading Methods for Students with Severe and Persistent Learning DifficultiesSPEDH3350 Mancilla-Martinez, Jeannette Payne Hall012Monday, Wednesday12:20pm - 1:35pm
    Minds, Brains & ContextPSY-PC1207 Smith, Craig Hobbs Laboratory of Human Development100AMonday, Wednesday11:15am - 12:30pm
    Developmental PsychologyPSY-PC1250 Dunbar, Jenni 6 Magnolia Circle110Monday, Wednesday, Friday12:20pm - 1:10pm
    Developmental PsychologyPSY-PC1250 Noland, Julia 6 Magnolia Circle215Monday, Wednesday, Friday10:10am - 11:00am
    Intro to Statistical AnalysisPSY-PC2110 Osina, Maria Payne Hall105Monday, Wednesday, Friday12:20pm - 1:10pm
    Cognitive Aspects of Human DevelopmentPSY-PC2250 Wilkey, Eric Payne Hall007Thursday1:15pm - 2:30pm
    Social & Personality DevelopmentPSY-PC2400 Marble, Kimberly Payne Hall007Monday, Wednesday, Friday9:05am - 9:55am
    Adolescent DevelopmentPSY-PC2550 Harris, Vicki Payne Hall013Thursday11:00am - 12:15pm
    Educational PsychologyPSY-PC2600 Scheer, Leigh Payne Hall007Thursday9:30am - 10:45am
    Education and Public PolicyHODE3215 Smrekar, Claire E. Wyatt Center050-3Thursday1:10pm - 4:00pm
    Introduction to CounselingHODH3211 Martin, Nina C. Payne Hall105Thursday4:15pm - 5:30pm
    Introduction to CounselingHODH3211 Martin, Nina C. Payne Hall105Thursday11:00am - 12:15pm
    Health Service Delivery to Diverse PopulationsHODH3221 Gilchrist, Leigh Z. Home Economics Building102Thursday1:15pm - 2:30pm
    HHS Sem: The Self & Personal DevelopmentHODH3650 Mundy, Meaghan E. Wyatt Center050-1Monday, Wednesday11:15am - 12:30pm
    HHS Sem: Human Development & Prevention ScienceHODH3650 Hulette, Robert B. Home Economics Building102Monday12:40pm - 3:30pm
    Education & Economic DevelopmentHODI3230 Barrera-Osorio, Felipe Home Economics Building111Monday, Wednesday10:10am - 11:25am
    Effectiveness in International For-Profit OrgsHODI3240 Heuser, Brian L. Home Economics Building214Tuesday1:10pm - 4:00pm
    Global Sustainable DevelopmentHODI3270 Carse, Ashley Home Economics Building203Thursday11:00am - 12:15pm
    Leadership Theory & PracticeHODL3204 Garrett, Charlene Payne Hall007Monday, Wednesday2:30pm - 3:45pm
    Leadership Theory & PracticeHODL3204 Garrett, Charlene Payne Hall007Monday, Wednesday4:15pm - 5:30pm
    Leadership Theory & PracticeHODL3204 Thompson, Bonita Home Economics Building112Tuesday9:15am - 12:00pm
    Leadership Theory & PracticeHODL3204 Quinn Trank, Christine M. Home Economics Building111Monday, Wednesday2:35pm - 3:50pm
    Analyzing Organizational EffectivenessHODL3224 Beard, Brant Home Economics Building216Thursday3:55pm - 6:45pm
    Advanced Organizational TheoryHODL3234 Quinn Trank, Christine M. Home Economics Building216Monday, Wednesday11:15am - 12:30pm
    Advanced Organizational TheoryHODL3234 Golann, Joanne W. Home Economics Building110Thursday1:15pm - 2:30pm
    Advanced Organizational TheoryHODL3234 Penn, Daphne M. Home Economics Building110Thursday11:00am - 12:15pm
    Human Resource ManagmentHODL3254 Barzel, Ur Medical Center East6101Thursday11:00am - 12:15pm
    Evidence-based Practice in OrganizationsHODL3264 House, Emily A. Home Economics Building110Monday, Wednesday9:05am - 10:20am
    Managing Organizational ChangeHODL3274 Barzel, Ur Home Economics Building203Thursday1:15pm - 2:30pm
    Secondary Science MethodsSCED3370 Johnson, Heather Wyatt Center344Tuesday4:15pm - 7:05pm
    Scholarly Writing and ThinkingEDUC6565 Daniel, Shannon Wyatt Center101Monday9:05am - 12:05pm
    Foundations of Multilingual EducationEDUC6520/3730 Daniel, Shannon 6 Magnolia Circle112Thursday8:00am - 10:50pm
    Human GeographySSED3260     Hostetler, Andy Wyatt Center122Wednesday9:05am - 11:55am
    Society, School and TeacherEDUC1220 McTamaney, Catherine Mayborn Building227Thursday9:30am - 10:45am
  • Blair School of Music

    Please email blair.inquiries@vanderbilt.edu prior to your visit to arrange a class or rehearsal visit.

    Note: class visits won’t be scheduled on quiz, testing, or sectional rehearsal dates.

    Monday/Wednesday/Friday

    • 9:00AM-9:55AM- English & Italian Diction M/W (Montgomery)
    • 10:10AM-11:00AM- The Syntax of Music- Accelerated 1 (Slayton) M/W/F 
    • 11:15AM-12:05PM- Music Expansions: the 20th Century to Present M/W/F (Slayton)
    • 12:20PM-1:20PM Horn Studio Performance Class (Norton) MONDAY
    • 12:20PM-1:10PM- Recital Attendance- FRIDAY
    • 1:25PM-2:15PM- Chorale Rehearsal (Phelps) M/W/F
    • 1:25PM-2:10PM Clarinet Studio Class (Adam) WEDNESDAY
    • 1:25PM-2:15PM- Flute Studio Class (Barth) MONDAY
    • 1:25PM-2:15PM - Freshman Percussion Seminar (Vinson) FRIDAY
    • 2:30PM-3:20PM- Top Jazz Combo (Middagh) M/W/F (Limited to 1-2 guests)
    • 3:40PM-5:10PM- Orchestra Rehearsal (Estigarribia) M/W/F
    • 3:40PM-5:20PM- Wind Symphony (Verrier) M/W/F
    • 5:45PM-7PM- Global Jazz Forum (Middagh) WEDNESDAY
    • 6:00PM-8:00PM- Vanderbilt Opera Theatre (McGuire) M/W/F

    Tuesday/Thursday

    • 11:00AM-12:15PM- Shakespeare and Music (Cyrus) Tues/Thurs
    • 11:00AM-12:30PM- Blair Big Band (Middagh) Tues/Thurs
    • 11:10AM-12:00PM- Vocal Pedagogy (Nelson) Tues/Thurs
    • 12:45PM-2:00PM- Percussion Studio Class (Jung, Vinson) TUESDAY
    • 1:15PM-2:30PM- History of Rock (Gunderman) Tues/Thurs
    • 1:15PM-2:30PM- Music in Western Culture (Shadle) Tues/Thurs
    • 1:15PM-2:30PM- Vocal Performance Class Tues/Thurs
    • 2:40PM-4PM Vanderbilt Opera Theatre (McGuire) TUESDAY
    • 2:40PM-4:20PM- Violin Studio Class (Heard, Huebl, Miahky) TUESDAY
    • 2:45PM-4PM- Oboe Performance Class (Hauser) TUESDAY
    • 2:45PM-4:00PM- Trombone Performance Class (Wilson) THURSDAY
    • 2:45PM-4:00PM Piano Performance Class (Krieger) THURSDAY
    • 4:30PM-5:30PM Bassoon Performance Class (Kolkay) TUESDAY
    • 6:00PM-10:00PM Vanderbilt Opera Theatre (McGuire) THURSDAY

Fall 2023 Break and Exam Schedule

Class visits are not available on the following days:

  • October 19–20: Fall break
  • November 20–24: Thanksgiving break
  • December 1–7: Reading days and final exams

Class Visit Tips

To make the most of this opportunity, consider the following tips:

  • Select a few different classes that work with your visit schedule in case one of your choices has an exam, or is not meeting on the day you are visiting.
  • Arrive 10 minutes early and introduce yourself to the professor.
  • Please stay the entire class; do not leave in the middle of a discussion or faculty instruction.
  • If possible, take the opportunity to speak with students of the class after the seminar or lecture.
  • Turn off your phone while visiting class.